יואב קריים לכנסת! מאמר משנת 2005

מאמר שפורסם באתר מרצ בחודש ספטמבר 2005

יואב קריים לכנסת


שאלה לבוחרי מרצ- יחד: השאלתם פעם את עצמכם מהו הדבר החשוב לכם ביותר במפלגה?


לי, למשל, הדבר החשוב ביותר הינו רמתם המוסרית של נבחרינו. יכול ח"כ פלמוני לדגול בכל העמדות הצודקות והמוסריות ולייצגנו בכנסת באופן נפלא, אך אם ידוע לכל כי מדובר באדם אנוכי להחריד, אני, לפחות , אינני מסוגל לתמוך בו.


משום מה, ואינני יודע מניין התמימות הזו מגיעה, אני מצפה מהח"כים של מרצ- יחד להיות שונים מאחרים. לשמש דוגמא אישית בכל התחומים. כשם שאני בטוח שעמדותינו המדיניות הן מוסריות יותר מעמדותיהן של מפלגות אחרות, כך גם ברצוני להאמין שהתנהלות נבחרינו בכל התחומים, אפילו בנושאים כגון רשימת המועמדים לכנסת, הינה התנהגות מוסרית נטולת תככים ואינטרסים זרים כמקובל במפלגות אחרות.


לצערי, נוכחתי לדעת , ערב הבחירות לכנסת ה-16 כי לא כך הם פני הדברים במרצ- יחד. תזכורת קצרה: בדרך פלא , עשרת המועמדים הראשונים לכנסת ה-16 היו בדיוק אותם עשרה ח"כים שכיהנו בכנסת ה-15. עובדה זו , כשלעצמה , היא שלילית ביותר. איש מהוותיקים לא ויתר על קדנציה נוספת ולא נמצא מקום ריאלי ולו למועמד חדש אחד! איזו מפלגה מוסרית היא זו שכל חבריה הוותיקים אוחזים בקרנות המזבח במקום לתת צ'אנס למועמדים חדשים ולחברים צעירים?


אני סבור, שגם אלמלא פרצה האינתיפאדה, רשימת מועמדים שמבטאת בעיקר את יכולתם של הוותיקים לשמר את מעמדם הבכיר בעזרת הסכמים כאלה ואחרים לא הייתה זוכה לתמיכה רחבה בבחירות.


אלה הם כמובן דברים שקל לתקן בעזרת תקנון המחייב פרישת ותיקים, או רוטציה, או שריון מקום ריאלי גם למועמדים שלא כיהנו בכנסות קודמות.

כמי שמצפה ממרצ- יחד להיות מפלגה מוסרית יותר מאחרות, אני מקווה שלקראת הבחירות הבאות תילקחנה הערות אלה בחשבון. אך מאמר זה נכתב כדי לאזכר נושא אחד שממש הרתיח את דמי ערב הבחירות לכנסת ה-16 .

כזכור לכל , הוצב יואב קריים כמועמד מרצ- יחד לכנסת ה-16 במקום ה-12.

ואז, לאחר שיוסי ביילין ויעל דיין כשלו בפריימריס של מפלגת העבודה, הוחלט לדחוק את קריים ממקומו ולהציב במקומו , במקום ה-12 , את יעל דיין. איש מחברי הכנסת שכיהנו בכנסת ה-15 לא התנדב לזוז ולו מקום אחד לאחור לטובת דיין וביילין אך ,לעומת זאת, הזזתו של קריים לאחור התקבלה כדבר טבעי ומובן מאליו. כל שנים עשר המועמדים הראשונים של מרצ-יחד כבר כיהנו בכנסת הקודמת, אך איש מהם לא ראה פגם מוסרי ולו הקטן ביותר בדחיקתו של קריים למקום ה-14. אותי הדבר פשוט זעזע. שוחחתי עם כל מי שרק הסכים לענות ונחרדתי מהתשובות שקיבלתי :

" הסברנו ליואב שסיכוייו להיכנס לכנסת מהמקום ה-14 ,טובים בהרבה לאחר הצטרפותם של ביילין ודיין, טובים בהרבה מהסיכוי שהיה לו קודם לכן להיכנס לכנסת מהמקום ה-12. יואב הבין זאת והסכים – אז מדוע אתה מוחה?"


כך אמרו לי ואני השבתי - האם אוזניכם שומעות את שפיכם מדבר ? אם זה המצב, מדוע אינכם מזיזים את יוסי ביילין עוד במעלה הסולם? הרי ליואב קריים סיפרתם שתרומתו של ביילין להצלחתנו בבחירות תהיה אדירה? מאז ועד היום לא זכיתי לשמוע את התשובה האמיתית לשאלה הפשוטה, תשובה שידועה היטב לכולם:

קריים הוזז לאחור מכיוון שאיש מהח"כים לא הסכים לזוז – את קריים ניתן לדחוף ולהזיז בנקל.


פתחתי מאמר זה בהערה בדבר ציפיותי שלי מהח"כים של מרצ-יחד: שיהיו מוסריים יותר מח"כים של מפלגות אחרות . אני בטוח שאינני היחידי שמחשבות נאיביות מסוג זה חולפות במוחו. אך מדוע כה מוזר לצפות מחברי כנסת שלנו שיהיו טיפ-טיפה יותר מוסריים? למשל, מדוע שח"כים ותיקים לא יתנדבו לפנות את מקומם לחברים אחרים ?האם רק בכנסת אפשר "לשרת את העם" ? יוסי שריד משרת בכנסת כבר 32 שנים. מדוע בעצם שלא יימנע מלרוץ שוב ויאפשר לאנשים חדשים לייצגנו בכנסת? שריד הוא בהחלט חבר כנסת ראוי ואפילו לא הגיע לוותק של פרס, אך האם מודל החיקוי של שריד הוא שמעון פרס? בעניינים אחרים שריד מרבה להסתייג מהתנהלותו של פרס. כן, לא רק שריד. גם רן כהן וחיים אורון. אנשים נפלאים אך לאחר 20 או 16 שנים בכנסת אפשר לתת גם לאחרים לשמש כנציגינו הנבחרים.


מאמרי זה כולל מספר הצעות אך לקראת הבחירות לכנסת ה-17 אסתפק אם תתממש רק ההצעה הבאה: ישוריין ליואב קריים מקום ריאלי ברשימת מועמדי מרצ-יחד לכנסת ה-17. רק כך יוסר הכתם המוסרי שדבק במרצ-יחד לפני כשלוש שנים , ערב הבחירות הקודמות.
מיקי גור, נווה מונוסון, ספטמבר 2005